![SwooshThin.jpg](https://static.wixstatic.com/media/db8f8f_15726265a9374e8a8b8c817b08ecba7a~mv2.jpg/v1/fill/w_980,h_217,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/SwooshThin.jpg)
![VPS Logo - NB.png](https://static.wixstatic.com/media/db8f8f_5afd13ee7b534ef58fac9f796b839625~mv2.png/v1/crop/x_0,y_0,w_351,h_359/fill/w_71,h_72,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/VPS%20Logo%20-%20NB.png)
Asculta
Muncește din greu.
Learn
Lead
Look after
Fundația pentru Cetățenie definește dezvoltarea spirituală, morală, socială și culturală a elevilor în raport cu capacitatea și disponibilitatea elevilor de a face următoarele:
-
Spiritual: explorați credințele și experiența; respectă valorile; descoperiți-vă pe sine și lumea înconjurătoare; folosiți imaginația și creativitatea; Reflectați.
-
Morala: recunoașteți bine și rău; înțelege consecințele; investigarea problemelor morale și etice; oferă opinii motivate.
-
Social: Utilizați abilitățile sociale în diferite contexte; lucrați bine cu ceilalți; rezolva conflictele; înțelegeți cum funcționează comunitățile.
-
Cultural: Apreciază influențele culturale; participa la oportunități culturale; înțelegeți, acceptați, respectați și sărbătoriți diversitatea.
![SMSC_22.png](https://static.wixstatic.com/media/db8f8f_9d86c67233754f00a35b59dbe1246e14~mv2.png/v1/fill/w_796,h_175,al_c,q_85,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/SMSC_22.png)
La Villiers, credem în construirea unei comunități de copii grijulii, plini de compasiune, respectuoși și foarte motivați, care vor crește în membri puternici ai societății.
Curriculum-ul nostru școlar este planificat pentru a sprijini acest lucru și este îmbogățit cu o multitudine de oportunități pentru ca elevii să învețe și să se joace împreună, să participe la o mare varietate de activități culturale și să se amestece cu oameni de alte vârste, culturi și credințe pentru a putea dezvolta înțelegerea și interesul față de lume.
Ne propunem să oferim copiilor noștri tot ce este mai bun și, pentru a ne asigura acest lucru, luăm în considerare părerile altora despre ceea ce este cel mai bun.
Manualul OFSTED identifică prevederile restante pentru SMSC în acești termeni;
„Programa școlii: oferă experiențe extrem de pozitive, memorabile și oportunități bogate pentru învățare de înaltă calitate; are un impact foarte pozitiv asupra comportamentului și siguranței tuturor elevilor; și contribuie foarte bine la performanța elevilor și la dezvoltarea lor spirituală, morală, socială și culturală. Promovarea atentă și amplă a școlii a dezvoltării spirituale, morale, sociale și culturale a elevilor le permite acestora să prospere într-o comunitate de învățare care susține, foarte coeză.
În consecință, elevii și grupurile de elevi au experiențe excelente la școală, asigurându-se că sunt foarte bine echipați pentru următoarea etapă a educației, formării sau angajării lor'.
Modalitățile în care promovăm SMSC prin curriculum-ul nostru sunt detaliate în Harta curriculară SMSC: